Jeczmień wymagania w uprawie
Jęczmień wymagania w uprawie

Jęczmień wymagania w uprawie

Klimat

Jęczmień dobre znosi zmniejszoną ilość opadów oraz przedłużające się dni. Przy występowaniu niekorzystnych warunków klimatycznych, które powodują pogorszenie plonu, dochodzi do zwiększenia się ilości białka w ziarnach, przez co jęczmień bardziej nadaje się jako roślina pastewna, za to jest mniej pożądany w piwowarstwie.

Gleby

Najlepsze gleby do uprawy jęczmienia, na których uzyskuje się najlepsze plony to gleby kompleksu pszennego:  gliniaste, pylaste oraz lessowe. Dosyć dobre są także gleby kompleksu pszenno-żytniego.
Zakwaszenie gleby powinno być niewielkie, najlepszy do uprawy współczynnik pH wynosi pow. 5,8.

Zmianowanie

Najlepsze przedplony dla jęczmienia stanowią rośliny okopowe, motylkowe, oleiste, kukurydza, gryka.
Nie stosuje się natomiast żyta, pszenżyta, jęczmienia. Wykonuje się poplony w postaci gorczycy, rzepaku, rzodkiewki, rzepiku na przyoranie przed okresem zimowym.

Dla uprawy jęczmienia browarnego stosuje się tylko rośliny okopowe na oborniku, oleiste, różne warzywa.

Zabiegi agrotechniczne

Podorywka i bronowanie wykonywane w okresie po zbiorach przedplonów. Po tym wykonuje się dwukrotne bronowanie, a w październiku orkę przedzimową, której głębokość wynosić powinna ok. 20 cm, lub 15 cm jeżeli były wcześniej rośliny okopowe.

W okresie wiosennym stosuje się włókowanie, bronowanie, a następnie kultywatorowanie.

Bronowanie poprawia przepływ powietrza i wody przez glebę, dzięki temu rośliny są pobudzone do lepszego rozwoju, ponadto zmniejsza się zachwaszczenie.