Pszenżyto
Pszenżyto

Pszenżyto

Pszenżyto - roślina uprawna, zbożowa, z rodziny wiechlinowatych, powstała na skutek krzyżówki żyta i pszenicy.

Pszenżyto warunki uprawowe

Pszenżyto Klimat
Pszenżyto cechują przeciętne wymagania klimatyczne, kiełkowanie rozpoczyna się w temperaturze 2-6 st. C. W średniej temperaturze dobowej 14 st. C podczas jesieni następuje prawidłowy rozwój rośliny, podczas którego dochodzi do hartowania i dobrego krzewienia.

Zapotrzebowanie pszenżyta na wodę jest zróżnicowane i zależy od fazy rozwoju. Najwięcej wody potrzebuje w fazie strzelania w źdźbło oraz kłoszenia. Na powolne dojrzewanie nie ma wpływu zmniejszona ilość opadów w sierpniu, jednak zbyt duża ich ilość opóźnia znacząco zbiory, nawet do następnego miesiąca.

Pszenżyto Gleby
Najlepsze gleby pod pszenżyto to te, o kompleksach pszennych dobrych i bardzo dobrych, jednak lepiej przeznaczyć je pod uprawę pszenicy. Pszenżyto pozwala na osiągnięcie dobrych plonów również na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego, zwłaszcza pszenżyto jare.

Pszenżyto zmianowanie
Przedplonami dla pszenżyta są rośliny motylkowe, strączkowe wcześnie schodzące oraz ziemniaki, natomiast z roślin zbożowych dobry jest rzepak i rzepik, innych, jak m.in pszenica, żyto i pszenżyto nie należy stosować jako przedplon.

Pszenżyto zabiegi agrotechniczne

Po zejściu przedplonów należy przeprowadzić kultywatorowanie, ewentualnie talerzowanie, w późniejszym okresie, przy rozpoczęciu wschodzenia chwastów bronowanie i następnie w kolejności orkę przedsiewną. Po niej wykonuje się orkę siewną oraz bronowanie. Głębokość orki wynosi ok. 20 cm, bronowanie przeprowadza się zaraz po orce.
Przed siewem ziemia powinna być rozdrobniona za pomocą agregatu.

Systematyka wg Reveala

Domena - jądrowce
Królestwo -rośliny
Podkrólestwo -naczyniowe
Nadgromada -nasienne
Gromada -okrytonasienne
Klasa - jednoliścienne
Rząd - wiechlinowce
Rodzina -wiechlinowate
Rodzaj - pszenżyto